14 grudnia 2024

Podsumowanie roku 2020

Powiedzieć, że ostatnie 12 miesięcy było inne niż wszystkie wcześniejsze, to jak przyznać, że hydraulik od Nintendo osiągnął jakąś tam popularność na świecie. Podsumowując pierwszy rok działalności Retrobiblioteki nakreśliłem pewne cele, jakie wyznaczyliśmy sobie na kolejny, ale nie mogliśmy przewidzieć, że 2020 będzie tak różny od swojego poprzednika.

Nasze główne zadanie zostało wykonane – w tym roku opublikowaliśmy ponad 100 tekstów (a dokładnie 103) – 102 recenzje i artykuł przeglądowy o grach teleturniejowych na NES-a. To znakomity wynik, oznaczający regularne publikacje dwa razy w tygodniu, bez żadnej przerwy. W nadchodzącym roku (przynajmniej na początku) będziemy musieli nieco zmniejszyć tempo, ale postaramy się opublikować co najmniej 1 tekst tygodniowo.

Rok 2020 to kolejne zmiany redakcyjne. Oprócz wciąż szalenie aktywnej Prezesowej, na naszych łamach zaczęły publikować dwie inne osoby – mój dobry przyjaciel ze sceny rpgmakerowej Jazzwhisky oraz także wywodzący się z tego środowiska Versus, którego teksty mam nadzieję nieraz jeszcze pojawią się na Retrobibliotece. Nowością było także pojawienie się tekstów na nieruszane wcześniej platformy – automaty, GBC czy urządzenia mobilne.

Tak jak zapowiadałem, zainwestowaliśmy nieco czasu w reklamę strony. Nasz facebookowy profil polubiło na dziś 137 osób (o 76 więcej, niż rok temu), wymieniliśmy się także z kilkoma świetnymi stronami buttonami. Choć nie płaciliśmy za reklamę, udało nam się zwiększyć liczbę odwiedzin z 2000 do 3600 rocznie. Ciesz mnie przede wszystkim fakt, że pojawił się ruch organiczny z wyszukiwarek internetowych, a odwiedziny stałych bywalców są regularne i równomiernie rozłożone w czasie.

Najchętniej czytane teksty to (w kolejności od najbardziej popularnego):

  1. Taktyczne RPG #4 – PC
  2. Taktyczne RPG #1 – Game Boy Advance
  3. Piłkarskie gry na NES-a
  4. Taktyczne RPG #2 – Game Boy / Game Boy Color
  5. Taktyczne RPG #3 – WonderSwan / WonderSwan Color
  6. Back to 1998
  7. Gry z kociakami na NES-a
  8. Vendetta
  9. Poczekalnia: Stoneshard
  10. Chrono Trigger

Czołówka zestawienia od poprzedniego roku praktycznie się nie zmieniła. Nowością są trzy ostatnie wpisy.

Rok temu w podsumowaniu ogłaszałem powstanie RMteki, czyli strony – córki poświęconej RPG Makerowi. RMteka bardzo szybko stała się niezależnym, aktywnym portalem, z własną domeną i szerokim składem redakcyjnym. Obecnie jest najważniejszym tego typu miejscem w polskim Interncie.

Czyniąc niejako zadość tradycji, w tym podsumowaniu ogłaszam powstanie kolejnego projektu – GBAteki. W swoich założeniach strona ma być archiwum gier, tłumaczeń i hacków wydanych na konsolę Game Boy Advance. Innymi słowy ma być miejscem, dzięki któremu ogrom pasji włożonej w ten handheld nie zginie w pomroce dziejów.

Jakie mamy plany na rok 2021? Przede wszystkim pisać więcej artykułów przekrojowych, które cieszą się największą popularnością czytelników. Dodatkowo planujemy także mocniej uderzyć w stronę pixel artu – jego historii i tutoriali.

Obyśmy w niezmienionym, a nawet powiększonym składzie zobaczyli się za rok na kolejnym podsumowaniu!

Michał „Michu” Wysocki

Autorem grafiki w nagłówku jest aamatniekss.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *