14 grudnia 2024

Podsumowanie roku 2019

Minął rok działalności Retrobiblioteki. Szybko zleciało, prawda?

Gdy rozpoczynałem ten projekt miałem za sobą działalność na kilkunastu stronach i portalach, część z nich sam tworzyłem od zera. Ile do tego prowadziłem blogów, trudno zliczyć (ten z japońską muzyką dalej stoi). W przeciwieństwie jednak do moich poprzednich prób prowadzenia strony, w przypadku Retrobiblioteki postawiłem sobie dwa jasno określone cele – regularne publikacje oraz treści, które trudno znaleźć w polskim Internecie.

Bardzo szybko ze strony celującej w szeroko rozumiane retro zawęziłem jej profil do gier stricte pixelartowych. Według moje wiedzy (choć oczywiście mogę się mylić), nie ma drugiego miejsca w Sieci, które zajmowałoby się dokładnie tym. Wciąż sprawia nam to ogromną frajdę, dlatego w nowym roku nie zamierzamy zmieniać swojego podstawowego targetu.

Mówię nam, ponieważ zupełnie nieoczekiwanie w redakcji pojawiła się druga osoba – Izabela „Prezesowa” Durma. Znalazła moje posty na jednej z grup facebookowych i szybko odnaleźliśmy wspólny język. To Prezesowa odpowiada za prawie wszystkie recenzje produkcji z NES-a, które cieszą się sporą popularnością. W związku tym, że pisze na dobrym poziomie i robi to bardzo regularnie, wejście do oficjalnego składu redakcji Retrobiblioteki było zwykłą formalnością.

Rocznicowe posty to czas podsumowań, w związku z czym spójrzmy na liczby. Przez ostatnie 12 miesięcy opublikowaliśmy 71 recenzji, 7 artykułów przekrojowych i 10 zapowiedzi nadchodzących tytułów. Całkiem nieźle jak na osoby, które robią to wyłącznie dla własnej przyjemności i chęci dzielenia się swoją pasją ze światem.

Przez ten czas stronę odwiedzono ponad 2000 razy, a profil na Facebooku obserwuje 61 osób. Dorobiliśmy się kilku stałych czytelników, którzy regularnie lajkują posty i odwiedzają nasze łamy, za co im serdecznie dziękujemy. W rankingu popularności tekstów królują artykuły (pewnie z uwagi na ich większą, tj. jakąkolwiek reklamę). Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:

  1. Taktyczne RPG #4 – PC (211 odsłon)
  2. Taktyczne RPG #1 – Game Boy Advance (114 odsłon)
  3. Piłkarskie gry na NES-a (61 odsłon)
  4. Taktyczne RPG #3 – WonderSwan / WonderSwan Color (56 odsłon)
  5. Back to 1998 (55 odsłon)
  6. Taktyczne RPG #2 – Game Boy / Game Boy Color (53 odsłon)
  7. Suikoden (26 odsłon)
  8. Poczekalnia: Blasphemous (26 odsłon)
  9. Gry z kociakami na NES-a (24 odsłon)
  10. Timespinner (24 odsłon)

W związku z brakiem jakiejkolwiek poważnej reklamy (ograniczającej się do wrzucania informacji o artykułach na jeden kanał discordowy, jedno forum i jedną facebookową grupę) nie jest to wynik, którego należy się wstydzić. W tym roku chciałbym jednak to zmienić. Więcej czasu poświęcę na szukanie kontaktów i promocję strony oraz znajdujących się na niej tekstów. Prowadzę już teraz rozmowy w celu poszerzenia naszego zespołu oraz proponowanych treści.

Drugą istotną nowością jest otworzenie działu Retrobiblioteki poświęconego RPG Makerowi, na którym nowe teksty będą publikowane w każdy poniedziałek, a archiwalne – różnie, zależnie od potrzeb. Wywodzę się z polskiej sceny RPG Makera i zachęcam do zapoznania się z programem i wykonanymi za jego pomocą grami wszystkie osoby, które lubią pixel art, stare konsole oraz solidną dawkę retro zabawy.

Patrząc z nadzieją w nadchodzącą przyszłość zachęcam Was wszystkich do nadsyłania swoich tekstów, zgłaszania uwag, propozycji i komentarzy. Tym, co nakręca nas najbardziej do dalszej pracy jest pozytywny feedback – w czasach, gdy społeczności takie jak ta wymierają i są zastępowane przez społecznościowe grupy i strony, jego obecność jest szczególnie ważna.

Z noworocznymi pozdrowieniami,

Michał „Michu” Wysocki

P.S. Łączna liczba wyświetleń strony byłaby z pewnością dużo większa, gdybym przez przypadek nie wyłączył indeksowania jej w wyszukiwarkach. Spuśćmy na to słuszną zasłonę milczenia.

Autorem obrazka we wpisie jest Retronator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *