19 lipca 2024

Quiz & Dragons: Capcom Quiz Game

Całkiem niemało odmian gier zręcznościowych kojarzyć się może z automatami arcade, ale nisza, jaką są produkcje z gatunku quizów z wiedzy ogólnej, to już zupełnie coś innego. A jednak, rozrywki tego typu wdarły się także na rynek salonów gier. I choć głównie w Azji, i choć głównie za sprawą zupełnie niszowych wydawców, to trend ten dotarł także dalej, a objawił się między innymi pod postacią Quiz & Dragons: Capcom Quiz Game, całkiem ujmującej produkcji… Capcomu.

W dalekiej krainie Capconii wiek spokoju dobiega końca. Okrutny Gordian i podległe mu potwory mordują i pożerają każdego, kto nie jest w stanie odpowiedzieć na ich niezwykle trudne pytania. Dopiero wyprawa czterech śmiałków, wyznaczonych przez króla, ma szansę położyć kres terrorowi. Do boju stają: wojownik Kalcor, którego cechą jest szybsze leczenie ran; czarodziej Roajin, którego moce pozwalają na wybór kategorii pytań; Amazonka Lagnel, która potrafi zmniejszać liczbę odpowiedzi do wyboru oraz Shin – ninja, którego ciosy zadają wrogom podwójne obrażenia. Czas pokonać smoki, dotrzeć do źródła ciemności, wykazać niebywałą erudycją i rozwiązać nawet najbardziej wymagające zagadki tego świata.

Quiz & Dragons: Capcom Quiz Game łączy w sobie elementy gry planszowej oraz quizu w formacie wyboru jednej odpowiedzi z czterech, znanym z wielu teleturniejów, z Milionerami na czele. Po startowym wyborze postaci, gracz ląduje na serii plansz przedstawiających fantastyczne krainy, po których przemieszcza się za pomocą rzutów kostką sześcienną, dokładnie tak, jak np. w serii Mario Party. Na kolejnych polach czekają zaś przeciwnicy z określoną energią, oznaczającą liczbę pytań, na którą gracz będzie musiał odpowiedzieć prawidłowo, by pokonać wroga. Naturalnie nie będzie to takie proste – każda nieprawidłowa odpowiedź będzie oznaczała utratę punktu życia przez naszego bohatera. Co ważne, dodatkowo na planszach czekają także pola karczm i elfów, które zapewniać będą odpoczynek lub możliwość zdobycia mikstur oraz artefaktów ułatwiających kolejne starcia. Pamiętać trzeba jednak, że odwiedzanie tych ostatnich będzie uzależnione niemal wyłącznie od szczęścia. Wyniki rzutów kostką na planszy są zupełnie losowe, a gracz może wybierać jedynie kierunek poruszania się na rozstajach dróg. To ostatnie sprawia, razem z niewielkim wpływem na dobór pytań, że rozgrywki mogą różnić się ogromnie pod względem poziomu trudności i wywoływanej frustracji. Grając więcej na pewno doświadczycie tego wielokrotnie na własnej skórze. Pomimo to, łatwo sobie wyobrazić, że gra potrafi być wciągająca. Zwłaszcza w znacznie przyjaźniejszej rozgrywce dla drużyny dwóch graczy, dla których wyzwania tego typu to nie pierwszyzna, a unoszący się klimat i oprawa heroicznego dark fantasy dodaje dodatkowego uroku.

Niestety, Quiz & Dragons: Capcom Quiz Game nigdy nie zostało wydane oficjalnie w wersji europejskiej. Wiąże się z tym naprawdę istotna trudność – multum pytań pojawiających się w trakcie rozgrywki związanych jest bowiem ściśle z USA, rynkiem na który przygotowana została jedyna angielska wersja gry. Przez historię i kulturę, aż po politykę i sport, Q&D potrafi przeczołgać pytaniami o postaci i fakty, które nigdy nie przebiły się przez ocean do naszej powszechnej świadomości. Bo kto z Was wie, jak nazywał się prowadzący jednego z amerykańskich programów rozrywkowych z lat 60. lub jaki przydomek nosił najsłynniejszy zawodnik drużyny baseballowej z St. Louis? Nawet pytania z zakresu geografii i filmu potrafią być całkiem kłopotliwe, a dodatkowym utrudnieniem będą zdarzające się błędy, w tym te związane ze zmianą prawidłowych odpowiedzi, od 1992 roku na świecie zmieniło się bowiem to i owo. Na pociechę należy dodać, że po latach tytuł doczekał się ponownego wydania na konsole PS2, Xbox i PSP, wszystko w ramach serii składanek Capcom Classics Collection. W tej wersji zestaw pytań został zupełnie zmieniony i skupia się na wszelakich pytaniach związanych z wydawcą gry i jego produkcjami, od serii Mega Man aż po Resident Evil. Wydaje się być to dodatkową gratką dla fanów i miłośników Capcomu.

Jazzwhisky

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *